dijous, 14 de juny de 2018

Fibra OM5

L'Institute of Electrical and Electronics Engineers (IEEE) va votar en contra d'un estàndard de pròxima generació de 200 GB/s que hauria beneficiat a aquesta tecnologia. Va ser la segona vegada que la proposta es va rebutjar.

Fibra OM5

A la reunió IEEE 802.3, el grup d'estudi per a la pròxima generació de 200 i 400GB/s sobre fibra Multimode va votar en contra de l'especificació de la capa física que suporta l'operació de 200 Gb/s sobre un parell de fibres multimode. Aquesta va ser la segona vegada que la proposta va ser rebutjada L'especificació hauria inclòs OM3, OM4 i el potencial per OM5, que és compatible amb la multiplexació per divisió de longitud d'ona (SWDM). Aquesta proposta fallida genera més preguntes sobre la viabilitat o el benefici de OM5 per a aplicacions actuals o futures.

Fibra OM5

Un obstacle important a què s'enfronta OM5 és que la tecnologia SWDM no pot repartir-se fàcilment als servidors, limitant-lo a la topologia switch-to-switch. No obstant això, la majoria dels enllaços de fibra multimode instal·lats en els data centers -gairebé el 50% segons dades de Leviton- utilitzen cables break out de switch a servidor. Això limita dràsticament l'ampli potencial de mercat per a 200 Gb/s sobre dues fibres multimode.

A sota es poden veure a la taula les opcions actuals i planejades per a 200 Gb/s:

Fibra OM5

Com es pot apreciar, OM5 no sembla oferir cap benefici sobre OM4 i amb la creixent viabilitat de les opcions monomode és probable que OM5 es converteixi en la "Cat 4" de les generacions de fibra: omesa i oblidada.

Fibra OM5
La fibra multimode de banda ampla (WBMMF) és un nou suport de fibra que apareix especificat en ANSI / TIA-492AAAE, la norma publicada al juny de 2016. El comitè de normes ISO / IEC va votar recentment l'ús de OM5 com la designació amb la qual la WBMMF figurés en la propera tercera edició de la ISO / IEC 11801. La fibra OM5 especifica una gamma més àmplia de longituds d'ones de 850nm a 953nm. Es va crear per admetre la multiplexació per divisió de longitud d'ona curta (SWDM), que és una de les nombroses tecnologies que s'estan desenvolupant per transmetre 40Gb / s, 100Gb / si velocitats superiors.

Fibra OM5

La OM5 s'està presentant com una nova possible opció per a aquells centres de dades que requereixen distàncies d'enllaç majors i velocitats superiors. No obstant això, són molts els directors de TI d'empreses i centres de dades que estan adoptant cada vegada més sistemes de fibra monomode per resoldre aquests problemes.
Per tant, ¿quins són els motius perquè un centre de dades es plantegi instal·lar OM5?

La OM5 ofereix un abast de cablejat superior que la OM4
La diferència és mínima. Per a totes les aplicacions IEEE multimode actuals i futures, incloses la 40GBASE-SR4, 100GBASE-SR4, 200GBASE-SR4 i la 400GBASE-SR16, l'abast màxim permès és el mateix per al cablejat OM5 que per al OM4. En base a les proves d'aplicació recentment realitzades en transceptors 40G-SWDM4, s'ha demostrat que el cablejat OM4 podria admetre un abast d'uns 400 metres mentre que el OM5, un 500. Si un centre de dades empra transceptors 100G-SWDM4 no conformes a la IEEE, aconseguirà un abast de 150 metres amb OM5, fet que suposa només 50 més que amb OM4. Pel que fa a la majoria dels centres de dades, si disposen de trams de cablejat que superin els 100 metres, el més probable és que utilitzin fibra monomode per a velocitats de 100Gb / si superiors.

La OM5 reduirà els costos
No és veritat. El cablejat OM5 costa aproximadament un 50% més que l'OM4. A més, si ens fixem en el cost d'un canal de 40 Gb / s complet, incloent els transceptors SWDM, l'import per canal segueix situant-se un 40% per sobre d'un canal 40G Bidi / OM4. Els costos dels transceptors monomode han disminuït considerablement en els últims 12 o 18 mesos a causa de les tecnologies fotòniques del silici ja que grans centres de dades hiperescala estan comprant importants volums. En comparar el preu dels transceptors de 100Gb / s, els 100G-PSM4 que fan servir fibra monomode costen el mateix que els 100GBASE-SR4 que fan servir fibra multimode.

Es necessita OM5 per a velocitats superiors
No és cert. Totes les normes IEEE en desenvolupament per 100/200/400 Gb/s serviran tant per a fibra monomode (OS2) com per multimode (OM4). La majoria d'aquestes velocitats de pròxima generació requeriran monomode. La IEEE sempre s'esforça per desenvolupar normes futures que funcionin amb la base d'infraestructura de cablejat instal·lada en un principi perquè els clients puguin migrar a noves velocitats amb facilitat. D'altra banda, cap d'aquestes normes IEEE actualment actives i dirigides a velocitats de pròxima generació (802.3bs o 802.3cd) utilitzaran tecnologia SWDM.

La OM5 crearà una densitat superior des dels ports de distribució
No és veritat. Ha estat bastant habitual trobar centres de dades que fan servir 40GBASE-SR4 per augmentar la densitat dels ports mitjançant la divisió dels ports de 40Gb / s en canals de 10Gb/s. Això també suposa un avantatge per als nous mòduls 100GBASE-SR4, que fan servir cablejat OM4. Si un director de centre de dades decideix utilitzar mòduls 100G-SWDM4 amb cablejat OM5, no podrà dividir-los en canals de 25Gb / s. Això es convertiria en un problema real quan l'ecosistema de 25Gb / s es desenvolupi completament i comencin a veure més servidors a 25Gb / s.

Fibra OM5, abocada a l'oblit?
Leviton no troba cap raó per recomanar en l'actualitat OM5 a operadors de centres de dades de grans dimensions. Per a centres de dades d'empresa que busquin migrar a 40GBASE-SR4 o 100GBASE-SR4, OM5 no ofereix cap avantatge addicional enfront de OM4 o OM4 +. I els centres de dades en el núvol més grans ja estan fent servir fibra monomode o pensant en passar-se a ella a curt termini per a la migració a 800Gb/s i 1TB/s sense necessitat de canviar el seu cablejat.

Font: RedesTelecom

Cap comentari:

Publica un comentari a l'entrada

Aquest és un blog amb moderador dels comentaris. Per tant, no apareixen immediatament